Wycieczka do Państwowego Muzeum na Majdanku

W dniach 21 luty, 1 i 15  marca br. uczniowie Szkoły Umiejętności w Lubartowie Branżowej Szkoły I stopnia wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce na Majdanek, najstarszej instytucji muzealnej w Europie, upamiętniającej ofiary drugiej wojny światowej.

            Na wstępie podczas lekcji edukacyjnej młodzież obejrzała film, który przedstawiał relacje więźniów, ocalałych świadków historii. Następnie wraz z Panią przewodnik przeszli szlakiem więźniów, zwiedzili pomieszczenia gdzie sortowano ludzi z nowo przybyłych transportów, łaźnię, komory gazowe oraz baraki. Zetknięcie z miejscami, gdzie tysiące ludzi straciło życie, dostarczyło silnych i poruszających wrażeń. Wstrząsający obraz utworzyły drewniane prycze, pasiaste ubrania, stosy butów i innych przedmiotów, których Niemcy nie zdążyli zniszczyć. Szacuje się, że
w Majdanku zginęło ok. 80 tysięcy ludzi, pochodzących z 50 różnych krajów.

            Poruszająca lekcja historii zapadnie w naszej pamięci.

Fotorelacja