Mechanik

Mechanik pojazdów samochodowych

to specjalista z dziedziny naprawy i eksploatacji pojazdów samochodowych oraz ich diagnostyki. Konserwuje, wykonuje obsługę techniczną i naprawia silniki oraz zespoły i układy mechaniczne w samochodach osobowych, ciężarowych, autobusach, motocyklach i innych pojazdach silnikowych, z użyciem różnego rodzaju urządzeń diagnostycznych oraz narzędzi specjalistycznych – mechanicznych.

Szkoła umiejętności w Lubartowie

Zawód: Mechanik pojazdów samochodowych

W roku szkolnym 2020/2021 szkoła prowadzi nabór do klas:

• Szkoły Branżowej I stopnia

Dla absolwentów 8 letniej szkoły podstawowej nauka trwa trzy lata, jest bezpłatna.

Po ukończeniu szkoły i zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, absolwent uzyska dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe, a także otrzyma wykształcenie branżowe – Mechanik pojazdów samochodowych

W kształceniu zawodowym w naszej szkole szczególny nacisk jest położony na zajęcia praktyczne – uczymy przez działanie.
Nasi uczniowie nabywają umiejętności zawodowe w rzeczywistych warunkach pracy.
Pracodawca zawiera z uczniem, jako młodocianym pracownikiem, umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego. Z tego tytułu uczniowie otrzymują wynagrodzenie.

• Szkoły Branżowej II stopnia

Dla   absolwentów, którzy ukończyli szkołę branżową I stopnia, nauka trwa kolejne dwa lata.

Po   ukończeniu szkoły i zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, absolwent uzyska dyplom – Technika pojazdów samochodowych.

Szkoła kończy się egzaminem maturalnym i dalej umożliwia kontynuację nauki na studiach wyższych.

Jak wygląda nauka w szkole?

W szkole branżowej I stopnia:

1. Nauka trwa 3 lata,

2. W każdej klasie system kształcenia jest modułowy.

• Przez 2 dni w tygodniu uczeń uczęszcza do szkoły na zajęcia z przedmiotów ogólnokształcących,
  • Przez 3 dni w tygodniu uczeń realizuje przygotowanie zawodowe w formie modułowej.

W szkole branżowej II stopnia:

1.       Nauka trwa 2 lata, tryb zaoczny –  nauka odbywa się w soboty i niedziele co dwa tygodnie.

2.       Kształcenie zawodowe  odbywa się na Kwalifikacyjnych Kursach Zawodowych

Czego nauczysz się na zajęciach?

• przyjmowania pojazdów do przeglądu lub naprawy oraz sporządzanie protokołów przyjęcia;
  • sprawdzania działania pojazdu oraz jego zespołów za pomocą urządzeń diagnostycznych;
  • ustalania i usuwania usterek w zespołach i układach pojazdów;
  • dokonywania wymiany płynów eksploatacyjnych pojazdu;
  • sprawdzania i ustawiania zbieżności kół pojazdu;
  • kontrolowania i ustawiania świateł pojazdu;
  • wykonywania prac demontażu i montażu, naprawiania i regulacji zespołów i podzespołów pojazdu, w tym: silnika i skrzyni biegów, sprzęgła, układu hamulcowego, kierowniczego, zawieszenia i innych;
  • mycia oraz czyszczenia części i podzespołów,
  • dorabiania i dopasowywania części nieznormalizowanych;
  • sprawdzania jakości wykonanych prac obsługowo-naprawczych poprzez jazdę próbną oraz za pomocą urządzeń diagnostycznych;
  • organizowania, eksploatacji i utrzymywania w czystości stanowiska pracy z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska;
  • wykonywania rozliczeń kosztów obsługi i napraw.

Jakie masz perspektywy zatrudnienia?

Praca w warsztatach samochodowych, stacjach diagnostycznych, przedsiębiorstwach produkujących pojazdy i ich zespoły, małych zakładach naprawczych. Możesz założyć własny warsztat. Po ukończeniu dodatkowego kursu możesz zyskać uprawnienia rzeczoznawcy.

Dlaczego warto wybrać Szkołę Umiejętności w Lubartowie?

• U nas zdobędziesz dodatkowe kwalifikacje po  kończeniu kursów w ramach projektów UE ( Wózek widłowy, Robotyka, Spawanie, i inne )
  • U nas odbędziesz  staże, za które otrzymasz wynagrodzenie.
  • Zdobędziesz  umiejętności funkcjonowania w społeczności  zakładu pracy- dobre praktyki
  • Modułowe kształcenie zapewni Ci  nabycie umiejętności  praktycznych bardzo cenionych przez przyszłych pracodawców
  • Odbędziesz praktyki w najlepszych zakładach gastronomicznych i hotelach w Polsce i za granicą
  • Otrzymasz świadectwo pracy – dokumentowane 3 lata doświadczenia zawodowego